Informacje prasowe
21.03.2019 Dzień Wagarowicza
21 marca – Dzień Wagarowicza…ucieczka to nie wycieczka!
Czy wiesz jak rozmawiać ze swoim dzieckiem?
Tradycyjnie, pierwszego dnia wiosny, Fundacja ITAKA zwraca uwagę na problem ucieczek nastolatków. Według danych policji, każdego roku, z domu ucieka kilka tysięcy nastolatków. Większość z nich odnajduje się w przeciągu kilku dni, ale bywa też tak, że młodzi ludzie znikają na całe tygodnie, miesiące a nawet lata. To, co w przypadku pierwszego dnia wiosny bywa zabawą, może łatwo przekształcić się w bardzo groźną i niebezpieczną sytuację.
Przyczyny tego typu zachowań mogą być bardzo różnorodne. Często, właśnie wiosną, dochodzi do eskalacji napięć i emocji, które towarzyszą młodemu człowiekowi przez cały rok. Uciekają zarówno dzieci z tzw. "dobrych domów", jak i te z "rodzin z problemami". Zjawisko dotyczy zarówno nastolatków
z dużych miast, jak i z małych miejscowości. Według statystyk aż 80% wszystkich „uciekinierów” to dziewczęta.
Wulkan emocji
Ucieczka najczęściej jest próbą zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec trudnej rzeczywistości. Nastolatki funkcjonują inaczej niż dorośli, często nie potrafią jeszcze komunikować swoich potrzeb i odczuć. Uciekając z domu chcą zwrócić na siebie uwagę, wołają o pomoc. Swoich nawyków uczą się od dorosłych, których zachowania (pracoholizm, używki) przeradzają się w poczucie braku bezpieczeństwa u ich podopiecznych. Znakiem współczesnych czasów jest też to, że rodzice, dbając o potrzeby edukacyjne i materialne pociech, często nie mają po prostu dla nich czasu.
Dramatyczne statystyki samobójstw
Kilkadziesiąt lat temu świat młodych ludzi wyglądał zupełnie inaczej, ucieczki zdarzały się sporadycznie. Rodzice często nie rozumieją, że nastolatkowie poddawani są w dzisiejszych czasach niesamowitej presji – płynącej z internetu, mediów, szkoły a także ze strony rówieśników. Polska jest obecnie w czołówce krajów z najwyższym współczynnikiem samobójstw nastolatków w całej Unii Europejskiej.
Ucieczka w dobie internetu
Dziś siła oddziaływania nowych mediów jest olbrzymia, a młodzi ludzie często nie potrafią podchodzić krytycznie do przedstawianych tam treści. Cyberprzemoc, „hejt”, „shaming”, czyli rówieśniczy lincz
w mediach społecznościowych to jak najbardziej realne sytuacje. Niezwykle łatwo stać się ofiarą internetowej spirali nienawiści. Niejednokrotnie bywa tak, że dla młodego człowieka pozostawionego samemu sobie, ucieczka wydaje się jedyną drogą wyjścia.
Co zrobić gdy dziecko zaginie?
- Bezzwłocznie zgłoś zaginięcie dziecka na policję.
- Skontaktuj się ze znajomymi dziecka, sprawdź gdzie może przebywać.
- Sprawdź pokój dziecka i jego komputer – może znajdziesz istotne informacje.
- Skontaktuj się z Fundacją ITAKA pod numerem telefonu 116 000.
Jak pomóc nastolatkowi po powrocie do domu?
Na szczęście większość ucieczek kończy się po kilku dniach, czasem tygodniach, a zaginione dzieci najczęściej same wracają do domu. Decyduje o tym najczęściej brak środków do dalszego funkcjonowania, tęsknota, strach lub po prostu zmęczenie piętrzącymi się problemami. Powrót do domu jest trudny nie tylko dla samego nastolatka, ale też dla rodziców. Żal, wzajemne oskarżenia i pretensje powodują, że na dalszy plan schodzą powody takiej ucieczki, a przecież od tego powinniśmy zacząć naszą rozmowę. Poniżej kilka rad w jaki sposób pomóc swojemu dziecku i naszej rodzinie po takim wydarzeniu:
1. Rozpocznij rozmowę od zapewnienia o swojej miłości i o tym, że rozmawiasz z nim dlatego, że się o niego martwisz.
2. Znajdź dobry moment. Nie zaczynaj rozmowy kiedy nastolatek jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, silnych emocji lub jest agresywne. Nie zaczynaj rozmowy kiedy nastolatek źle się czuje, jest rozdrażniony, po jakimś dużym stresie.
3. Postaraj się, aby w rozmowie uczestniczył współmałżonek – rozmowa ma dotyczyć spraw rodziny, a umowy powinny być respektowane przez wszystkich jej członków.
4. Wybierz odpowiednie miejsce (wyłącz telefon i telewizor). W rozmowie nie powinno także uczestniczyć rodzeństwo nastolatka.
6. Podaj podstawy, na których opierasz przypuszczenie lub przedstaw dowody, że nastolatek może potrzebować pomocy (np. ucieka z domu, wraca pod wpływem alkoholu lub narkotyków).
7. Ustal zasady i przestrzegaj ich:
a. w danym momencie mówi tylko jedna osoba,
b. nie można podnosić głosu, używać lekceważących lub obraźliwych słów i wyzwisk,
c. uważnie wysłuchaj tego, co nastolatek ma do powiedzenia i czego oczekuje. Zastanów się, na które z jego propozycji możesz się zgodzić.
8. Powstrzymaj się z oceną i krytyką postępowania nastolatka, ale dokładnie wyjaśnij, jakich przywilejów i przyjemności będzie pozbawiony do czasu rozwiązania problemu.
9. Ustalcie co się będzie działo w razie złamania warunków umowy.
10. Na zakończenie rozmowy pożądane byłoby ustalenie i podpisanie kontraktu zobowiązującego nastolatka do powstrzymania się od danego zachowania, określającego konsekwencje związane z naruszeniem tych zobowiązań oraz wskazaniem nagród i wzmocnień za utrzymanie pozytywnego zachowania.
11. Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób możecie wspierać nastolatka. Jeżeli określone sytuacje zewnętrzne mają wpływać na nasilenie jego negatywnych zachowania, zastanówcie się wspólnie, jak można sobie z nimi poradzić.
Gdzie szukać pomocy?
Staraj się stworzyć relacje z dzieckiem opartą na zrozumieniu i zaufaniu. Nie ma na to doskonałej recepty. Wymaga to czasu i ciężkiej pracy.
Fundacja ITAKA prowadzi stronę www.nieuciekaj.pl dedykowaną rodzicom i pedagogom, a także stronę www.strefanastolatka.nieuciekaj.pl skierowaną do młodych ludzi, którzy myślą o ucieczce i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Na stronach można znaleźć szereg informacji i materiałów edukacyjnych na temat profilaktyki ucieczek. Fundacji ITAKA prowadzi także Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka - 116 000, przy którym dyżurują specjaliści, którzy podejmą działania poszukiwawcze, ale też podpowiedzą jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem, a w sytuacji gdy już doszło do ucieczki doradzą gdzie się zwrócić i jakie działania podjąć. Pod tym numerem mogą kontaktować się ze specjalistami nie tylko rodzice, ale też nastolatki, które planują uciec z domu lub potrzebują pomocy.
Jeśli po powrocie trudno nam porozumieć się z nastolatkiem, konflikt narasta, a emocje zamiast się uspokoić, eskalują, to warto zwrócić się po profesjonalną pomoc psychologiczną. Taką pomoc oferują poradnie rodzinne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz psycholog szkolny.
Pobierz broszurę: "Nie uciekaj!":
http://www.itaka.org.pl/wp-content/uploads/2019/03/broszura_nie_uciekaj_nastolatkowie.pdf
***
116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka finansowany jest ze środków MSWiA
i Orange Polska.
Kampania społeczna „Nie uciekaj!” jest organizowana przez Fundację ITAKA od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000. Kampania skierowana jest do nastolatków oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
25.05.2015r. - rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”
Fundacja ITAKA w kwietniu 2015r. zorganizowała konkurs literacki pt. „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z klas o profilu policyjnym.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodych ludzi - przyszłych policjantów - na problem ucieczek nastolatków z domu, rozwijanie empatii i informowanie o niebezpieczeństwach wiążących się z ucieczkami. Wybrana forma reportażu pozwala na uwzględnienie stanowisk wszystkich osób zaangażowanych w sytuację, wczucie się w emocje i punkt widzenia zarówno nastolatka, jak i jego otoczenia: rodziców, kolegów, nauczycieli.
Bohaterem reportażu miał być fikcyjny nastolatek, który zdecydował się na ucieczkę. Do jego historii można było dodać pozostałych bohaterów: rodzinę, kolegów, policjanta, itp. którzy ze swojej perspektywy oceniali problemy i zachowanie młodego człowieka.
Pragnęliśmy zachęcić młodych Autorów do refleksji nad tematem ucieczek z domu, rozwijać wyobraźnię i wrażliwość młodych oraz zachęcić ich do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej.
Na konkurs nadesłano 40 prac. Młodzi autorzy w większości zwracali uwagę na istotność relacji z rodzicami dla samopoczucia i samooceny nastolatka, na to, jak brak oparcia, wysłuchania i życzliwej uwagi rodziców skutkuje poczuciem izolacji. Część prac poruszała problem zewnętrznych czynniki, które mogą prowadzić do ucieczki, takich jak: poznanie atrakcyjnej osoby, która obiecuje opiekę i zachęca do odcięcia się od rodziny, obietnice pracy, zachęta do przeżycia przygody.
W konkursie wyłoniliśmy trzech zwycięzców:
1. Szymon Pogudz (Zespół Szkół im Józefa Warszewicza w Prószkowie)
2. Aleksandra Brodowska (Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku)
3. Patryk Samol (Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu)
Rozdanie nagród nastąpiło 2 czerwca 2015 podczas VII Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile.
Wszystkim zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy!!!
8.08.2012 - Wyniki konkursu Demotywatory Nie uciekają
Zakończył się konkurs "Demotywatory Nie Uciekają", który był częścią prowadzonej przez nas kampanii "Nie uciekaj". Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować kreacje, które skutecznie zniechęcą młodzież do ucieczek z domu i skłonić do poszukiwania rozwiązań swoich problemów - z tym zadaniem uczestnicy poradzili sobie znakomicie!
Do udziału w konkursie zgłosiły się aż 94 osoby, które łącznie przesłały do nas 153 demotywatory!
Początkowo mieliśmy przyznać dwie nagrody (za głosy internautów i demotywator wybrany przez jury), lecz było tyle fantastycznych zgłoszeń, że jury postanowiło przyznać nagrodę dodatkową - niespodziankę.
Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!
I Nagroda Internautów - Jakub Kruczek:
II Nagroda Jury - Magdalena Turek i Król Julian:
III Nagroda specjalna - Alicja Wiśniewska:
Wyróżnione prace:
- http://demotywatory.pl/3881929/Lato--idealny-czas-na-wyrwanie-sie-z-domu-na-wakacje-bez-zgody-i-wiedzy-rodzicow-
- http://demotywatory.pl/3881896/Nie-uciekaj-
- http://demotywatory.pl/3881509/Czy-musisz-zobaczyc-swoje-zdjecie-na-podobnym-plakacie
- http://demotywatory.pl/3881486/Chcesz-byc-traktowany-jak-dorosly-to-tak-sie-zachowuj.
- http://demotywatory.pl/3872588/Nie-uciekaj
- http://demotywatory.pl/3880593/Zawsze-jest-ktos
- http://demotywatory.pl/3877835/Ucieczka
- http://demotywatory.pl/3880970/Nie-uciekaj
9.07.2012 - „Demotywatory nie uciekają” – rusza konkurs Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl
Lubisz motywować i demotywować? Uważasz, że ucieczki z domu to ważny problem? Weź udział w konkursie Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl na najlepszy demotywator przeciwko ucieczkom. Do wygrania 2 aparaty fotograficzne. Prace można przesyłać do końca lipca br.
Aby zgłosić udział w konkursie należy przygotować demotywator, który zniechęci młodzież do uciekania z domu i jednocześnie zmotywuje do rozwiązywania swoich problemów, a nie uciekania od nich. Prace można przygotować za pomocą specjalnego mechanizmu na stronie demotywatory.pl, a zgłosić poprzez stronę www.nieuciekaj.pl Nagrodami w konkursie są aparaty fotograficzne dla autorów 2 najwyżej ocenionych prac. Jedną z prac wybierze jury Konkursu, a drugą internauci. Konkurs trwa od 9 do 31 lipca br.
Konkurs jest elementem kampanii „Nie Uciekaj” Fundacji ITAKA, której celem jest zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu. Ucieczki to ważny problem społeczny, co roku ucieka z domu rodzinnego około 4 tysięcy nastolatków, a kolejne 20 tysięcy z różnego rodzaju placówek opiekuńczych. Fundacja ITAKA od 2003 r. organizuje akcję „Nie uciekaj”,
w ramach której promuje telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka, gdzie nastolatkowe i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc. Z psychologiem ITAKI można się także skontaktować mailowo pod adresem napisz@nieuciekaj.pl Liczne porady dla nastolatków i ich rodziców dostępne są na stronie www.nieuciekaj.pl .
25.06.2012 - Wakacyjne ucieczki z domu
Wakacje sprzyjają ucieczkom z domu. Fundacja ITAKA zapobiega ucieczkom w ramach akcji „Nie uciekaj” Nastolatki i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 116 000 oraz poprzez stronę www.nieuciekaj.pl.
Ucieczki nastolatków z domu to zjawisko całoroczne, ale ucieczki wakacyjne często mają inny charakter niż te w czasie roku szkolnego. - Wielu nastolatków rozpoczyna życie na ucieczce w błędnym założeniu, że wyruszają na ekscytującą przygodę.– mówi Anna Nita, psycholog Fundacji ITAKA. - Ładna pogoda oraz ogólny klimat zabawy sprzyjają chęci uwolnienia się od ograniczeń i pozornego przejęcia kontroli nad własnym życiem. Często młodzi ludzie chcą wtedy poczuć się niezależni, dorośli i wolni od wszelkich ograniczeń.
Zdarza się, że w wakacje nastolatki uciekają z domów razem ze swoim ukochanym lub ukochaną, szczególnie w sytuacji, kiedy rodzice nie akceptują ich związków. Chcą tym udowodnić, jak bardzo im na sobie zależy i jak silny jest ich związek. Czasami też uciekają do dziewczyn i chłopców poznanych w Internecie, bywa, że na drugi koniec kraju. To szczególnie niebezpieczna sytuacja, ponieważ nigdy nie wiadomo jaka jest intencja tej drugiej osoby. Chociaż poznana przez Internet osoba może wydawać się wiarygodna, na miejscu okazuje się, że to ktoś bardziej zainteresowany manipulacją i wykorzystaniem kłopotliwego położenia uciekiniera.
Zdarza się też, że młodzi ludzie bez wiedzy rodziców wyjeżdżają na koncerty i festiwale, czyli w miejsca, gdzie można spotkać wielu nastolatków na ucieczce. Kiedy festiwal się kończy, szybko jednak odkrywają, że dalsze życie poza domem nie jest ani przyjemne, ani emocjonujące.
Letnia ucieczka może być kusząca ze względu na łatwość znalezienia schronienia, a często i towarzystwa. - Trzeba jednak pamiętać, że jest tak samo niebezpieczna jak ucieczka o każdej innej porze roku – ostrzega Anna Nita. - Każdego dnia nastoletni uciekinier musi martwić się o swoje bezpieczeństwo, opracować metody zdobywania jedzenia i schronienia, ochrony przed gwałtem i wykorzystaniem. Kiedy jednak znajdzie się w trudnej dla siebie sytuacji, jego możliwość skorzystania z pomocy jest często bardzo ograniczona.
W jaki sposób rodzice mogą zapobiegać ucieczkom? Warto uświadomić swoim dorastającym dzieciom, że ucieczka rzadko oznacza swobodę, częściej jest pułapką niebezpiecznych sytuacji poza wszelką kontrolą. Chociaż bezpośrednią przyczyną ucieczki może być chęć spróbowania czegoś nowego, to u jej podstaw w każdym wypadku znajduje się zaniedbanie ważnych potrzeb nastolatka. Młodzi ludzie potrzebują przede wszystkim zainteresowania ze strony rodziców, ich akceptacji oraz wsparcia
***
Według statystyk policyjnych w 2011 r. z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat rocznie. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.
Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Akcja pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Partnerem medialnym kampanii jest Głos Nauczycielski
12.05.2012 - Każdego roku ucieka z domu ponad 4000 nastolatków - start kampanii Nie uciekaj Fundacji ITAKA
Gdzie jest zaginiony Artur? Co skłoniło go do ucieczki z domu? To pytania, na które odpowiedzi będą szukać nastoletni uczestnicy organizowanej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych gry miejskiej „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA”. Zabawa odbędzie się w centrum Warszawy 12 maja 2012 r. w godzinach 12.00 - 15.00. Wydarzenie inauguruje kampanię ITAKI „Nie uciekaj”, której celem jest zapobieganie ucieczkom z domu. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu ponad 4 000 nastolatków.
• Gra miejska „Poszukiwany – poszukiwana”
Fundacja ITAKA organizuje grę miejską po raz pierwszy w swojej historii. – Zależało nam na zaangażowaniu nastolatków w nasze działania – mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Poprzez tę zabawę planujemy wskazać alternatywne sposoby rozwiązywania problemów i zachęcić do korzystania z naszej bezpłatnej linii 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.
Podczas gry nastolatki będą przemierzać centrum Warszawy w poszukiwaniu zaginionego gimnazjalisty - Artura, który uciekł z domu. Artur - postać fikcyjna, stworzona na potrzeby gry - to uczeń jednej z warszawskich szkół. Pewnego dnia nie wrócił do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.
Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja na stronie www.nieuciekaj.pl do 10 maja. Udział w grze jest bezpłatny. Start gry: Pasaż Wiecha, sobota 12 maja godzina 12:00.
• Ucieczki nastolatków z domu
Ucieczki z domu to duży problem społeczny. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków. W 2011 roku z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 – 147 a w 2009 - 163. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.
- Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez ITAKĘ jako sprawa priorytetowa – mówi Anna Nita. - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu. Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą konflikt z prawem, głód, narkotyki, alkohol, prostytucja, wykorzystanie przez osoby dorosłe trudnej sytuacji nastolatka oraz niechciane ciąże.
Z doświadczeń Fundacji ITAKA wynika, że ucieczka jest często powiązana ze skomplikowaną sytuacją rodzinną nastolatka. Do ważnych przyczyn ucieczek należą także problemy w szkole, brak zrozumienia w najbliższym otoczeniu, nadmierne oczekiwania rodziców, z którymi nie umie sobie poradzić nastolatek. Czasem motywem ucieczki jest chęć przeżycia przygody.
• Kampania „Nie uciekaj”
Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków w wieku 12-17 lat oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
W ramach kampanii planowane są konkursy dla nastolatków, o których informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej kampanii. Strona ta zawiera także liczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców – scenariusz lekcji wychowawczej, szkolenia e-learningowe oraz kontakty do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji konfliktu w rodzinie i ucieczki nastolatka. Fundacja ITAKA oferuje pomoc psychologiczną i prawną pod bezpłatnym numerem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Dodatkowo, psychologowie dyżurują pod mailem: napisz@nieuciekaj.pl oraz na forum dla rodziców i gadu - gadu dla nastolatków. Jesienią rozpocznie się akcja edukacyjna w ramach kampanii - planowane są warsztaty w szkołach, skierowane do uczniów gimnazjów i liceów. Szczegółowe informacje: www.nieuciekaj.pl.
Kampania pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Współorganizatorem gry miejskiej jest Citygames.pl Partnerem medialnym kampanii jest Głos Nauczycielski
• Telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
116 000 to jedyny w Polsce telefon dedykowanym zaginionym dzieciom i nastolatkom. Działa od marca 2009 r., dyżurują przy nim psychologowie i członkowie Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. Z telefonu korzystają przede wszystkim nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia oraz rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko.
Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić bezpłatnie z każdej komórki i telefonu stacjonarnego. W 2011 roku przez telefon 116 000 wykonano 5195 rozmów. Działanie telefonu jest możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Orange Polska.